У початківців майстрів мозаичников часто виникає питання ― як різати (колоти) мозаїку, яким інструментом. На це питання не завжди можуть відповісти навіть досвідчені майстри. Навіть зараз ще зустрічаються будівельники, які в якості ріжучого інструменту використовують звичайну "болгарку". Але таким інструментом можна крім мозаїки відрізати ще, що-небудь "потрібне". Іноді в якості здешевлення використовуються звичайні склорізи, але таким інструментом багато не зробиш, та й не зручно.
У професіоналів, які дорожать своїм часом і якістю виконаної роботи, повинен бути якісний професійний плиткоріз, якими можна різати і мозаїку в тому числі. Але такий варіант виллється в копієчку, так і фігурні елементи на них виконати буде проблематично.
Ось таким плиткорізом з килимком для мозаїки можна різати швидко і багато, але такий вид різання не підійде для художньої колки.
Тому, для тих, хто не знає, як різати мозаїку, поспішаємо поділитися списком інструментів та методів, призначених саме для цього заняття. Цього може навчитися практично будь-який майстер, будь він новачком або кваліфікованим працівником зі стажем.
Для прямого реза мозаїки, часто користуються кусачками або щипцями, призначеними спеціально під цю справу. Ці ручні інструменти продаються практично в кожному магазині будівельних приладдя, поряд з викрутками та плоскогубцями. Але у них є недолік ― періодично вимагають заточування.
Для того щоб правильно зробити рез кусачками, вам слід взяти їх в різальну руку, при цьому другою рукою (вказівним, середнім і великим пальцями), міцно і нерухомо утримувати мозаїку. Далі, потрібно помістити мозаїку між двома поверхнями кусачок. Тепер, перекривши плитку лезами, приблизно на половину, зробіть розлом. Напрям цього розлому задаєте поворотом кусачок в ту або іншу сторону. Щоб ваші зусилля були сильнішими, утримуйте кусачки у кінців ручок. Спочатку бажано потренуватися на чорновий мозаїці, а вже потім переходити до основних зразків.
Роликові кусачки (щипці) для мозаїки ― найбільш зручний і функціональний інструмент для різання. Цей інструмент може поєднувати в собі функціональність склоріза і, власне, самих кусачок для мозаїки. Зовні цей інструмент чимось нагадує сучасну відкривачку для консервів. Наконечник кусачок складається з двох міцних, гостро-заточених дисків. Між цими дисками вставляється шматочок мозаїки, і шляхом стискання ручок, під впливом сили, диски розрізають мозаїку навпіл. Якщо добре натренуватися у поводженні з цим інструментом, можна робити не тільки прямолінійні розпили, але і фігурні вирізи, надаючи мозаїці різну форму. Коли ріжучі ролики затупився їх просто необхідно трохи провернути, попередньо послабивши гвинти, якими вони притиснуті до корпусу щипців. Коли потрібне положення вибрано, затягніть знову ці гвинти.
Варто відзначити, що при роботі з будь-яким вищеописаним інструментом слід дотримуватися заходів безпеки. Бо як, наприклад, користуючись роликовими кусачками, при резе осколок мозаїки може догодити виконавцю в очі. Тому, при роботі надягайте захисні окуляри, а на руки можна вдягати рукавички, щоб осколки не потрапляли під шкіру. Таким чином, ви убезпечите себе, і зможете діяти впевнено і безпомилково.